Skip to content ↓

Bramcote Hills Primary School

Make The Future Better For All

  • Sitemap
  • Text Only Version
  • “Pupils’ personal development is outstanding. Behaviour is excellent and pupils have good manners and learn to respect themselves and others”

    OFSTED

Governing Body


The school has a governing body made up of elected parents and staff and member of the community. Their role is to provide strategic leadership, establish key principles and hold the leadership of the school to account. Their committees set and monitor the budget, monitor health and safety, manage our staff, review pupil performance and special provision, keep the curriculum under review and agree key development priorities.

Click on the names below to find out more information about each governor.

Kirsten Rawson
Pete Taylor
Simon Atkinson
Ty Yousaf
 
Peter Whyard
Eileen Atherton
Michelle Whiley
Rupee Kaur Sandhu
 
 Caroline Wright
Tiffany Granville
Fiona Priestland
Ieuan Stanley
 
Matilda Heselton
 
 
   

Kirsten Rawson - Chair of Governors

Governor Category:  Co-opted
Appointed By:  The Governing Body
Date joined Governing Body: 12/02/2015
Current term of office: 16/02/2018 - 15/02/2022
Register of business and financial interests:  None
Governance Roles in other Schools:  Trustee at WHP Trust
Committees:  Pupils & Personnel (Chair), Strategic Development, Finance and General Purposes, Pay 
Link Roles:  OfSTED, RSC, Year 6
I have been a Governor since 2015, a role which I thoroughly enjoy - helping young people to achieve their potential is something I am passionate about.   My professional roles have provided me with experience in managing people and managing buildings, and all the associated tasks this brings such as appraising staff, managing projects (IT, building and change related), ensuring budgets are set and buildings managed safely and efficiently. Until 2015, I had been involved in Scouting for 25 years.

Simon Atkinson - Vice chair of Governors

Governor Category:  Co-opted
Appointed By: The Governing Body
Date joined Governing Body: 12/02/2015
Current term of office:  16/02/2018 - 15/02/2022
Register of business and financial interests:  None
Governance Roles in other Schools:  Parent Governor at Bramcote College
Committees:  Strategic Development (Chair), Pay, Finance and General Purposes
Link Roles:  OfSTED, RSC, Pay, Whiteboards, GDPR
I want to ensure that the school provides the best education possible for our children.  Both my children have now left, but as a governor for 5 years I am continuing my relationship with the school.  I have a background in IT as both a software developer and business analyst.  I also have a keen interest in education and learning and have attained an MA degree in Education.  I am currently vice-chair and I also chair the Strategic Development Committee.

Pete Taylor

Governor Category: Head Teacher
Appointed By: The Governing Body
Date joined Governing Body:  01/04/2016
Current term of office:  N/A
Register of business and financial interests:  None
Governance Roles in other Schools:  None
Committees:  Strategic Development, Pupils & Personnel, Finance and General Purposes, Pay, Discipline
Link Roles:  N/A
I joined Bramcote Hills Primary in April 2016 and, in addition to being Head Teacher, I am also a Governor of the school.  I have served on governing bodies for over 20 years at four different schools.  I have been involved in teaching since 1990 when I graduated from Nottingham Trent University (B-Ed Hons).  In total, I have worked in seven schools as a Teacher, Deputy Head and then, since 2004, as a Head Teacher.  I also try to see schooling from a parental perspective, having had two children go through the school system in the local area.  I am passionate about teaching and learning and am excited about what we can achieve at Bramcote Hills.

 


Ty Yousaf

Governor Category: Co-opted
Appointed By:  The Governing Body
Date joined Governing Body: 
Current term of office: 29/01/2019 - 28/01/2023
Register of business and financial interests:  None
Governance Roles in other Schools:  None
Committees:  Pupils & Personnel
Link Roles:  Safeguarding, Pupil Premium
I passionately believe that good education is vital to children’s future prospects and I am supporting BHPS to ensure children are being helped to achieve to the best of their abilities. I have a background in child protection work and service improvement work. I am a father of three children.

Peter Whyard

Governor Category:  Co-opted
Appointed By:  The Governing Body
Date joined Governing Body: 07/01/2013
Current term of office:  29/01/2019 - 28/01/2023
Register of business and financial interests:  None
Governance Roles in other Schools:  None
Committees:  Strategic Development, Pupils & Personnel
Link Roles:  Member of staff
I came into teaching as a career-change having worked in management roles in the leisure industry for ten years. I have been a teacher at BHPS since January 2004 and am currently teaching in Year 3. I have worked in mainstream and special schools in Nottinghamshire and Derbyshire for nearly 20 years in various roles. I am a father to two school-aged daughters, one of whom has complex additional needs. I normally (!) run the athletics club and occasionally referee home football matches. My in-school responsibilities include Assessment Co-ordinator and Maths Subject-Leader.

Eileen Atherton

Governor Category: Local Authority
Appointed By: The Governing Body
Date joined Governing Body:  9/8/2005
Current term of office: 03/10/2017 - 02/10/2021
Register of business and financial interests:  None
Governance Roles in other Schools:  Governor at John Clifford
Committees:  Finance and General Purposes
Link Roles:  None
Before I left work to have children I was the Secretary to a Partner in a firm of Solicitors in Nottingham.  After having my eldest daughter I left that employment and for 34 years from 1968 to 2002 I was the Licensee of an Off Licence in Central Avenue Beeston.  I am Secretary of the Beeston & District Civic Society from October 2003 and was elected a Member of Broxtowe Borough Council for the Chilwell West Ward in May 2007, 2011 and 2015.

Michelle Whiley

Governor Category: Staff Governor
Appointed By: Staff
Date joined Governing Body: 1/9/13
Current term of office: 01/10/2017 - 30/09/2021
Register of business and financial interests:  None
Governance Roles in other Schools:  None
Committees: Pupils & Personnel
Link Roles:  Member of staff
I have been working at BHPS for over 20 years and currently work in Year 5 and have various roles within school.  I am part of the Broxtowe Active Schools group which I play an active role in.  I teach year 5 and 6 PE and organise many of the sporting events which take place both in and out of BHPS.  I also work for the City Council undertaking a Play and Youth Worker role.
 

Fiona Priestland

Governor Category: Parent
Appointed By: Parents
Date joined Governing Body:    27/04/2018                         
Current term of office:  27/04/2018 - 26/04/2022
Register of business and financial interests:  None
Governance Roles in other Schools:  None
Committees:  Pupils and Personnel, Strategic Development
Link Roles:  SEND, Foundation, Staff Wellbeing
I have a daughter in year 3 and a son in year 1.  I work as a Children’s Physiotherapist, which involves me working closely with the schools of the children I see to achieve the best possible holistic outcome for them. I have been a physiotherapist for 13 years and have worked in the area of community paediatrics for 11 years. I am committed to doing all I can to help the school go from strength to strength in providing a caring and safe educational environment to ensure that every children can meet their full potential.

Tiffany Granville

Governor Category: Parent
Appointed By: Parents
Date joined Governing Body:   27/04/2018                          
Current term of office:  27/04/2018 - 26/04/2022
Register of business and financial interests:  None
Governance Roles in other Schools:  None
Committees:  Pupils and Personnel, Finance & General Purpose
Link Roles:  Year 2, Training, Behaviour
I have 3 children in the school in years 4, 3 and 1, 2.  I am a full-time university student studying Education Studies and Special Needs; prior to this I spent 7 years as a house wife raising my young family. I feel my studies assist me in my role as governor and help me to support the school better through additional understanding of the education system.

 


Caroline Wright

Governor Category: Parent
Appointed By: Parents
Date joined Governing Body:    27/04/2018                         
Current term of office:  27/04/2018 - 26/04/2022
Register of business and financial interests:  None
Governance Roles in other Schools:  None
Committees: Strategic Development
Link Roles:  Complaints
I am a parent of two daughters at BHPS. I work for the Department for Education (DfE) where I have responsibility for policy delivery and contract management of a suite of school leadership training programmes, aimed at reducing the attainment gap in challenging schools and areas. 

Rupinder Kaur Sandhu

Governor Category: Parent
Appointed By: Parents
Date joined Governing Body:   14/02/2020                          
Current term of office:  14/02/2020 - 13/02/2024
Register of business and financial interests:  None
Governance Roles in other Schools:  None
Committees: Pupils and Personnel, Strategic Development
Link Roles:  Year 4, Safeguarding, Pupil Premium
I have a daughter in year 3 and twins in Foundation.  I work as a Supervising Social Worker for a private fostering agency and this involves supporting foster families to provide a stable and loving home to children and young people in the care system. I have been working with fostering families for fifteen years and prior to this; I worked for the Local Authority and the NSPCC. I strongly believe all children and young people deserve the best outcomes in life and hope with my experience, I can support the school with this. 

Matilda Heselton

Governor Category: Co-opted
Appointed By: The Governing Body
Date joined Governing Body:  06/10/2020                           
Current term of office:  06/10/2020 - 05/10/2024
Register of business and financial interests:  None
Governance Roles in other Schools:  None
Committees: TBC
Link Roles:  Health and Safety
I have lived in the local area for over 20 years and am dedicated to playing a part in the education children receive.  I am employed as a Lawyer in Nottingham, specialising in undertaking investigations in the education sector and working with vulnerable young people.

Ieuan Stanley

Governor Category: Parent
Appointed By: Parents
Date joined Governing Body:  14/02/2020                           
Current term of office:  14/02/2020 - 13/02/2024
Register of business and financial interests:  None
Governance Roles in other Schools:  None
Committees: Strategic Development, Finance & General Purposes
Link Roles:  

Twitter

Follow us on Twitter!  

Events

Full calendar